mapa strony   |
RSS

Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rząśni

 

 Wersja do druku

Aktualności

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

17.10.2019

   <<< galeria>>>

   W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Walki z Cukrzycą, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pajęcznie we współpracy z Wójtem Gminy Rząśnia Tomaszem Stolarczykiem, Panią Dyrektor Krystyną Strzelczyk wraz z Gronem Pedagogicznym i uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rząśni, oraz panią dietetyk Natalią Kostrzewą, zorganizowała akcję dotyczącą profilaktyki cukrzycy. Ponieważ jest to choroba dotycząca coraz większej liczby społeczeństwa, a działania profilaktyczne należy rozpocząć jak najwcześniej, w akcję zaangażowali się zarówno uczniowie, jak i przedszkolaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rząśni.

  W trakcie spotkań z uczniami pani dietetyk Natalia Kostrzewa oraz pracownicy PSSE Pajęczno prowadzili pogadanki na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą cukrzyca. Uczniowie wykonywali kotyliony w kolorze niebieskim, a starsi uczniowie mieli okazję swoje skojarzenia związane z profilaktyką cukrzycy umieścić na samodzielnie zaprojektowanych przypinkach. 
Podsumowaniem działań był przemarsz ulicami Rząśni, a cała akcja miała na celu propagowanie wiedzy na temat tej podstępnej choroby.

Wstańcie, chodźmy!

17.10.2019

 <<< galeria>>>

    “Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 13 października w całej Polsce. Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominane było nauczanie św. Jana Pawła II. We wszystkich kościołach jak również i w naszej szkole 11 października odbyła się akademia poświęcona naszemu patronowi. Uczniowie klasy VIIB przypomnieli nam ciekawostki z życia papieża, przeprowadzając z nim wywiad. W rolę prezentera wcielił się Krzysztof Cimcioch,  a w rolę papieża Michał Wilk.  XIX Dzień Papieski jest wspomnieniem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 r., której rocznica przypada w tym roku. Papież Polak apelował wtedy do rodaków, by byli mocni w swojej wierze oraz, że nie da się zrozumieć człowieka i polskiej historii bez Chrystusa.

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

17.10.2019

   <<< galeria>>>

    Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest doskonałą okazją do wyrażenia podziękowań za twórczy wysiłek nauczycieli i pracowników szkoły uczestniczących w dziele kształtowania szlachetnych serc i światłych umysłów swoich wychowanków.

       14  października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły ubrani na galowo, aby w ten sposób zaakcentować wyjątkowość święta, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice. Uczniowie klasy VIII i V a przygotowali program artystyczny, natomiast całość przedstawienia znakomitymi piosenkami uświetnił chór szkolny. Przedstawienie polegało na zaprezentowaniu różnorodnych  zdarzeń szkolnych w sposób humorystyczny. Na koniec części artystycznej w dowód wdzięczności uczniowie wręczyli pani dyrektor, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty.

Fotorelacja z wystawy prac Izabeli Binieckiej i Artura Bartylaka pt. „Jak powstaje

17.10.2019

     Uczniowie naszej szkoły  mieli możliwość , dzięki współpracy z   Gminną Biblioteką Publiczną w Rząśni  obejrzeć wystawę prac Izabeli Binieckiej i  Artura Bartylaka pt. „Jak powstaje ilustracja”. 

     <<< galeria>>>

Koncert profilaktyczny- Sławomir Pyrko

17.10.2019

        4 października  uczniowie klas VI- VIII Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rząśni  mieli okazję wysłuchać koncertu profilaktycznego o tematyce  antynikotynowej i antydopalaczowej w wykonaniu Sławomira Pyrko 

     Jak informuje na swojej stronie sam Sławomir: „Jakoś tak w moim życiu złożyło się, że nie użyłem żadnego środka mającego charakter narkotyku. Byłem i owszem nieraz kuszony (nie ważne przez kogo), byłem obserwatorem wielu tragedii i przykrych zdarzeń mających miejsce po przekroczeniu pewnych ludzkich norm. Wiecie co mam na myśli … alkoholowe libacje, dragi, trawa. No ma się te pięćdziesiąt lat i w niejednym miejscu się było, nie jednego człowieka o słabym charakterze znało. Widziałem GWIAZDY siadające za kierownicę po wódce czy trawce, widziałem ludzi zgubionych przez własną słabość hmm. Może narażę się co poniektórym wybitnym osobowościom jeżeli chodzi o profilaktykę, ale z moich obserwacji wynika, że największe zagrożenie uzależnieniem nie nadchodzi ze strony alkoholu, prochów czy dopalaczy. To my ludzie jesteśmy dla siebie największym zagrożeniem !!! Nasza słabość to furtka dla głupoty, to brama dla demonów, które nas opanują, może na zawsze. A przecież możemy budować inny świat. Oparty na zaufaniu, miłości, wierze i wszystkim tym co pozytywne. To najważniejsze w profilaktyce – zaszczepiać wiarę we własne siły i wskazywać więzi zbudowane na prawdziwych uczuciach jako skuteczną broń w walce z tymi, którzy nam pod postacią środków odurzających chcą zamazać obraz pięknego świata. Kiedyś powiedziałem w jednym z wywiadów, że najpiękniejszą muzyką jest szum morza, śpiew ptaków i naturalne odgłosy świata … Nie ma co ukrywać jestem nastawiony ANTY na rockowe KONCERTY jako formę profilaktyki. Dlaczego? Choćby dla faktu, że mamy już ponad 40% młodzieży niedosłyszącej. Ładowanie hałasu do głów i uszu to działanie typowo destrukcyjne. Stąd w moich programach refleksyjne ballady i bluesowe fraszki przeplatane opowieściami z życia. Nie każdemu pasuje taka wizja profilaktyki – trudno. JA MAM ZAMIAR ROBIĆ SWOJE JAK NAJSKUTECZNIEJ. Nie mam zamiaru straszyć czy moralizować. Mogę tylko prosić …nie wiem?? Może błagać młodzież – BĄDŹCIE ROZSĄDNI, NIE KOZAKUJCIE, NIE ZACZEPIAJCIE TEGO SZAJSU JAKIM SĄ NARKOTYKI. NA ALKOHOL MACIE JESZCZE CZAS, KAŻDY DZIEŃ W ODURZENIU TO DZIEŃ ZABRANY Z ŻYCIA … Za dużo widziałem młodych ludzi skrzywdzonych i zmanipulowanych przez handlarzy śmierci. Za dużo mi już opowiedzieli pensjonariusze poprawczaków i młodzi więźniowie. Oni … hmm cóż po prostu byli w nieodpowiednim czasie, miejscu i towarzystwie najczęściej. Prawdopodobnie gdyby otrzymali na czas właściwą informację i ją odpowiednio wykorzystali, nie trafiliby za kraty. 
Koncert finansowany  był  ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau

17.10.2019

            2  października   br.  uczniowie klas  VII i VIII  zwiedzili  niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny  zagłady  Auschwitz – Birkenau.  Zwiedzanie rozpoczęło się  od przejścia przez bramę z napisem: ” Arbait macht frei”, co  oznacza: „Praca czyni wolnym”. Więźniowie przechodzili przez tę bramę, nie wiedząc, jak okrutny los ich czeka. Następnie  grupa  zwiedzających przeszła   do bloku 6., gdzie na ścianach wąskiego korytarza powieszono zdjęcia więźniów. Przedstawiały one ludzi, którzy zginęli w obozie. Każda fotografia była podpisana, podano  zawody, daty urodzenia - przybycia do obozu - i śmierci. Śmierć w Auschwitz przychodziła szybko. Smutne twarze i błagające spojrzenia tych ludzi  spoglądały na zwiedzających. Pan przewodnik pokazał  także celę św. Maksymiliana Marii Kolbe – który zmarł śmiercią męczeńską, oddając życie za współwięźnia. Święty Maksymilian dał świadectwo, że można być człowiekiem nawet w tak nieludzkim miejscu. Miejsce, które mnie najbardziej poruszyło uczniów  to komora gazowa i krematorium.  Ponad to uczniowie podczas  zwiedzania z przewodnikami dowiedzieli się jaka była historia  powstania obozu, jak wyglądało życie więźniów oraz ilu ludzi   zginęło w wyniku celowej eksterminacji okupanta niemieckiego. Uczniowie mieli okazję  zobaczyć stałe ekspozycje, gdzie m.in. znajdowały się  przedmioty codziennego użytku, które więźniowie musieli  oddać zaraz po przybyciu bydlęcymi wagonami z odległych miejsc nie tylko z  Polski , ale i z całej Europy .

Osiem lektur na ósme Narodowe czytanie

09.10.2019

 << galeria>>

  W piątek, 6 września 2019 r. uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w 8 Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rząśni. Tegoroczna akcja głośnego publicznego czytania odbyła się w pięknej scenerii, w  Parku 600- lecia w Rząśni. Oficjalne otwarcie rozpoczęła p. dyr. biblioteki - Joanna Konieczko, która podkreśliła, że głównym celem tego przedsięwzięcia jest rozbudzenie zainteresowania nowelami z epoki romantyzmu, pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Z naszą szkoły, podczas czytania noweli E. Orzeszkowej pt. "Dobra pani" zaprezentowali się uczniowie z klasy VIIa- Maciej Żarowski, Dominik Łakomy , VIIb - Klaudia Pluta, Krzysztof Cimcioch,  VIII - Kinga Strugacz i Kacper Kula. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Marzena Bednarek- Otocka, p. Małgorzata Pęciak, p. Beata Kałużna. W spotkaniu wzięli również bibliotekarze z Rząśni, Kodrania i Białej, a także przedstawiciel Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów "Pogodna Jesień". Było to ciekawe i uwrażliwiające na literaturę polską przeżycie i doświadczenie.

Natomiast w naszej szkolnej bibliotece przez kolejne dni , tj. 9, 10, 11, 12 września 2019 r. wszyscy uczniowie kl. VIa, VIIa,VII b i VIII wraz z p. Renatą Szczecińską i p. Małgorzatą Pęciak czytali na głos następujące nowele: " Dobra pani" E. Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" B. Prusa, "Sachem" Henryka Sienkiewicza. Podczas publicznej interpretacji tekstów uczniowie mogli poczuć niepowtarzalną atmosferę wspólnego czytania. Były to niezapomniane chwile, które wpisały się w historię naszej szkoły. Taka inicjatywa ma ogromne znaczenie w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.

Kalendarz roku szkolnego 2019/20

07.10.2019

 Kalendarz roku szkolnego 2019/2020  

Dodatkowe dni wolne od nauki w naszej szkole: 18.10.2019r, 02.01.2020r, 03.01.2020r, 21 - 23.04.2020r, 22.05.2020r, 12.06.2020r.

Wycieczka do Energylandii

07.10.2019

     W dniu  12.09.2019 r. uczniowie naszej szkoły   wraz z nauczycielami  udali się na wycieczkę do Zatoru k. Krakowa, gdzie mieści się największy  Rodzinny Park Rozrywki  – Energylandia. Rodzinny Park Rozrywki położony w Zatorze,  został otwarty 14 lipca 2014 roku, i jest  zarazem największym parkiem  rozrywki w Polsce  o powierzchni ok. 35  ha, 15 kolejek górskich, w tym 2 w kategorii hyper coaster.  Znajdują się tam  także restauracje, bary, sklepy z pamiątkami oraz sceny, na których prezentowane są krótkie widowiska . Od 2016 w skład parku wchodzi park wodny Energylandia Water Park  . 

Uczestnikom wycieczki towarzyszyło wiele emocji i przeżyć, a wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych. 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

07.10.2019

    2 września 2019 r.  o godz. 8.00  uczniowie  spotkali się w kościele  pw. św. Macieja w Rząśni  na uroczystej mszy św.,  następnie w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Rząśni o godzinie 9.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020, którą uświetnił  swoją obecnością Wójt Gminy Rząśnia  – pan Tomasz Stolarczyk,  pani  Iwona Szcześniak – kierownik Gminnego Zespołu Oświaty w Rząśni . Pani Dyrektor Krystyna Strzelczyk powitała przybyłych gości, nauczycieli, rodziców , społeczność uczniowską  a szczególnie uczniów klas pierwszych. Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.

Wyniki międzynarodowego konkursu matematycznego

22.07.2019

   Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach. W naszej szkole w marcu brało w nim udział 29 uczniów klas IV - VIII. Uczniowie:  Kacper Kowalski - kl VIB, Maria Włodarczyk - kl.VA, Adam Ławniczek - kl.VA, Kamil Urbańczyk - kl.VII,  uzyskali wyróżnienia na tym konkursie. GRATULUJEMY!!!. Pozostałym uczestnikom również serdecznie  gratulujemy udziału w konkursie i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach z matematyką.

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu.

22.07.2019

<< galeria>>

„Kochamy Was” – pod takim tytułem 7 czerwca odbył się Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały dla rodziców część artystyczną w której zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Licznie przybyli rodzice z podziwem i wzruszeniem oklaskiwali swe pociechy. Do ciepłych życzeń dołączyli się również Pani Krystyna Strzelczyk, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Pan Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek i wspólne zdjęcia. 

 

Wycieczka do Chorzowa

22.07.2019

   13 czerwca najmłodsze grupy przedszkolne wybrały się wraz z rodzicami do Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka w Chorzowie. Mimo bardzo ciepłego dnia wszyscy chętnie korzystali z atrakcji, gdzie bawili się wyśmienicie. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci. << galeria>>

Dzień Dziecka w przedszkolu

22.07.2019

   << galeria >>   Dnia 30 maja w ogrodzie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki spędziły ten dzień bardzo radośnie. Dzieci uczestniczyły aktywnie w przeróżnych atrakcjach i zabawach np. balonami, puszczanie dużych baniek mydlanych. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i grillowanych kiełbasek. Przedszkolaki w salach otrzymały również prezenty. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia na długo pozostaną w pamięci. 

Konkurs przedszkolny

22.07.2019

        << galeria >>>

   28 maja odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Portret mojej mamy”. Konkurs kierowany był dla wszystkich dzieci z przedszkola. Zainteresowanie tym tematem okazało się bardzo wielkie, gdyż napłynęło do nas 66 prac. Prace wykonane były różnymi technikami i zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej podczas uroczystości Dnia Mamy i Taty. Pani Dyrektor Krystyna Strzelczyk wręczyła laureatom dyplomy i upominki. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!