mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Aktualności

W tym menu znajdą Państwo najświeższe wiadomości z naszej Szkoły.

Wersja do druku Generuj PDF
Pokaż aktualności z roku:

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

15.10.2018

 Rok szkolny 2018/2019: ferie zimowe 2019 odbędą się w czterech turach - ich termin uzależniony jest od województwa: 14 – 27 stycznia 2019 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. 21 stycznia – 3 lutego 2019 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie. 28 stycznia – 10 lutego 2019 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. 11 – 24 lutego 2019 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

  Boże Narodzenie 2018 Wigilia Świąt Bożego Narodzenia przypada w poniedziałek, 24.12.2018 r., dlatego zimowa przerwa świąteczna trwać będzie od 23 do 31 grudnia 2018 r.   1 tycznia 2019 to Nowy Rok, dlatego uczniowie do szkoły pójdą dopiero 2 stycznia 2019.
 Święta Wielkanocne obchodzone będą w dniach 21-22 kwietnia 2019. Wiosenna przerwa świąteczna w nauce trwać będzie w dniach 18 kwietnia – 23 kwietnia 2019 r.. Do szkoły uczniowie wrócą w środę 24.04.2019 r. Rok szkolny 2018/2019. Egzamin ósmoklasisty dla uczniów, którzy kończą szkołę podstawową, odbędzie się w dniach od 15 do 17 kwietnia 2019 roku. Dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych czy wypadków losowych nie będą mogli wtedy napisać egzaminu, przygotowano termin dodatkowy – od 3 do 5 czerwca 2019.

Wakacje 2019 rozpoczną się 22 czerwca 2019. Koniec wakacji to 31 sierpnia 2019 r. Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września 2019 r.
Dodatkowe dni wolne od nauki  w załączniku.

Wycieczka do Wrocławia

01.08.2018

  15.05.2018r. uczniowie klas trzecich i drugiej wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Czekało tam na nich wiele atrakcji . Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium . Zwiedzając obiekt uczniowie mieli okazję poznać wodny świat Afryki oraz żyjące tam zwierzęta . Największe wrażenie zrobiły na wszystkich pływające nad głowami rekiny oraz płaszczki.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Rynku oraz szukanie krasnali. Ostatnią atrakcją wycieczki było oglądanie kolejkowa - największej makiety kolejowej w Polsce .To była wspaniała i pouczająca wycieczka , którą możemy polecić wszystkim uczniom oraz ich rodzicom .

Bajeczna podróż przedszkolaków.

01.08.2018

    <<< galeria >>>

      20 czerwca najstarsze grupy przedszkolne wybrały się na wycieczkę do „Zaczarowanego lasu” koło Częstochowy. Dzieci już w autokarze były bardzo ciekawe i nie mogły doczekać się, kiedy dotrą na miejsce. Po przyjeździe do „Chaty za Wsią” w Piasku zostaliśmy powitani przez policjanta oraz wróżkę i zaproszeni do dalszej podróży powozami konnymi do Zaczarowanego lasu. Po kilkunastu minutach jazdy spotkaliśmy Czerwonego Kapturka, który prosząc o podwiezienie do mieszkającej w lesie babci, chętnie skorzystał z naszego środka transportu, z wdzięcznością wygrywając nam na gitarze i częstując zaczarowanymi ciasteczkami. Po drodze widzieliśmy też niedźwiedzia. Po dotarciu do lasu powitał nas Pan Leśniczy, który opowiedział nam historię chatki Baby Jagi. Potem spotkaliśmy wiele ciekawych osób: Babcię Czerwonego Kapturka, Świerszcza, Jasia i Małgosię oraz samą Babę Jagę, z którą spotkanie nie należało do najprzyjemniejszych i przedszkolakom na długo pozostanie w pamięci. Gdzieś w oddali słychać było wycie wilka. Po drodze musieliśmy bardzo uważać na atakujące wiewióry, pomyślnie przeszliśmy test Węża Leona, uwolniliśmy Jasia z pułapki zastawionej przez kłusowników na leśne zwierzęta, przy stawie Gorzkich Łez wysłuchaliśmy opowieści o zatopionej karczmie. Ostatnią napotkaną postacią była Śpiąca Królewna, którą trzeba było obudzić pocałunkiem, aby potem stała się Kopciuszkiem. Szczęśliwie dotarliśmy do leśnej polany, gdzie czekał już na nas poczęstunek i zabawy. Przyszedł koniec odwiedzin Zaczarowanego Lasu i powozami konnymi wróciliśmy do "Chaty za Wsią". Tu dyskoteka zakończyła ten dzień pełen wrażeń.
Dzieci mogły zobaczyć, że aktorzy pracują nie tylko w teatrze, ale również i w plenerze, gdzie w sposób autentyczny pokazują bajkowy świat, stwarzając niezapomniany klimat.

DZIEŃ MAMY I TATY

01.08.2018

   Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech i wzruszenie. Z tej okazji 14 czerwca przygotowano dla rodziców część artystyczną w której przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek i wspólne zdjęcia.  <<< galeria >>>

Zielona Szkoła

17.06.2018

   <<< galeria>>>>

   W dniach 14-18.05.2018r. 45 uczniów i 4 opiekunów uczestniczyło w „Zielonej Szkole” w Pieninach. Uczestnicy „Zielonej Szkoły” zebrali się o godzinie 6.45 pod szkołą i po wzruszających pożegnaniach wyruszyliśmy na Południe Polski.
O godzinie 14.15 dojechaliśmy na miejsce. Zjedliśmy ciepły posiłek i rozlokowaliśmy się w pokojach. Po wstępnym rozpoznaniu i zakwaterowaniu w pensjonacie „Kazik” wyruszyliśmy na spacer po Maniowej, w stronę jeziora Czorsztyńskiego. Po dniu i wieczorze pełnym wrażeń, poranna pobudka dla niektórych była nieprzyjemną koniecznością. Ale wstać trzeba było, gdyż o godzinie 9.30, zaraz po śniadaniu udaliśmy się do Kluszkowic, gdzie czekał na nas tor saneczkowy. Po zjazdach na saneczkach wybraliśmy się z panią przewodnik na spacer Wąwozem Papieskim, a później wspinaczka na Górę Wdżar. Po zejściu przez Przełęcz Snozka wsiedliśmy do autokaru i przejechaliśmy do Niedzicy gdzie zwiedziliśmy Zamek w Niedzicy, a później do Czorsztyna na następny Zamek. Później czas na zwiedzanie Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Trzeci dzień naszego pobytu na zielonej szkole to wspinaczka na Trzy Korony i spływ Dunajcem. Pieniny to niesamowite miejsca, w których dostrzegamy niezwykłe piękno górskiej przyrody. Szlak którym szliśmy jest bardzo malowniczy, w tym dniu były złe warunki atmosferyczne, padał czasami deszcz, ale nasza grupa była silna i odważna, więc nie straszny nam deszcz, szliśmy do przodu z naszymi paniami nauczycielkami i panią przewodnik. W Sromowcach w nagrodę za wytrwałość wyjrzało nieśmiało słoneczko i spływ Dunajcem na tratwach był samą przyjemnością i miłym odpoczynkiem, w przepięknych malowniczych zakolach Dunajca. Czwarty dzień, to rejs po jeziorze Czorsztyńskim, odwiedziny bacówki, w której górale wyrabiają słynne sery na Podhalu, oraz spacer Wąwozem Homole, a wieczorem grill integracyjny. Dnem wąwozu płynie potok Kamionka, który tworzy liczne kaskady, a w jego korycie znajdują się ogromne głazy. Płynie nim krystalicznie czysta woda. Na wapiennych skałach wąwozu rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych. Liczący ok. 800 metrów wąwóz kończy się na polanie w Dubantowskiej Dolince. Drugim punktem naszej wycieczki było urokliwe miasteczko uzdrowiskowe - Szczawnica. Spacer promenadą nad Grajcarkiem był nie tylko okazją do ruchu na świeżym powietrzu, ale także momentem na skorzystanie z bezcennych właściwości leczniczych tutejszego mikroklimatu. W ostatnim dniu pojechaliśmy do Szczawnicy na spacer po mieście i zakup pamiątek, później podzieliliśmy się na grupy i w świetny sposób, uczestnicząc w tzw. „Grze miejskiej” poznaliśmy historię miasta i walory lecznicze uzdrowiska. Wszystkie grupy ukończyły grę i spotkaliśmy się wspólnie w Parku Górnym. Po wizycie w górach pozostają wspomnienia i żal, że czas upływa tak szybko. Może za rok znowu będziemy oddychać świeżym, górskim powietrzem. Wracamy do domu. Jednak w naszej pamięci pozostają wspomnienia, niezapomniane wrażenia, no i oczywiście nowi przyjaciele, z którymi będziemy wspominać ”Zieloną Szkołę”.

Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!

13.06.2018

 Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.
Poniżej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

Wycieczka do Żarek

13.06.2018

     <<galeria>>

    6 czerwca 5,6 – latki pojechały na wycieczkę do Żarek, gdzie odwiedziły różne miejsca. Najpierw   wybrały się do Pracowni Zabawek „Stodoła”, gdzie odbyły się warsztaty malowania drewnianych zabawek. Pomalowane koniki dzieci mogły zabrać do domu. Przyszła kolej na kolejną atrakcję w Restauracji „Przystań Leśniów”. Tutaj dzieci uczyły się robić pizzę. Na końcu przedszkolaki odwiedziły Manufakturę Słodyczy”HokusPokuss”, gdzie brały udział w warsztatach wytwarzania słodyczy i na pamiątkę wizyty otrzymały lizaki. To był miły dzień pełen wrażeń.

Przedszkolaki na wyjeździe

13.06.2018

   29 maja najstarsze grupy z przedszkola wybrały się do Częstochowy z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Najpierw odwiedziły kino, gdzie oglądały bajkę pt. „Traktorek Florek - nowe przygody” oraz brały udział w pogadance i konkursach na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Potem grupy odwiedziły figloraj. Przedszkolaki bawiły się wyśmienicie. Był to dzień pełen radości i wspólnej zabawy.  <<< galeria >>>

Dzień Dziecka w przedszkolu

13.06.2018

   <<< galeria>>>

    Dnia 4 czerwca w ogrodzie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki spędziły ten dzień bardzo radośnie. Dzieci uczestniczyły aktywnie w przeróżnych atrakcjach i zabawach tj. balonami, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych, grze w piłkę nożną. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i grillowanych kiełbasek. Przedszkolaki w salach otrzymały równiez prezenty. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia na długo pozostaną w pamięci.

Konkurs recytatorski

13.06.2018

  22 mają 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas IV-VII. W ramach obchód 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie prezentowali wiersze o tematyce patriotycznej . Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Krysiak z kl.VII a, drugie Julia Siedlecka z kl. VI. Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni.

Święto Konstytucji

13.05.2018

 „Witaj majowa jutrzenko,                                                                              <<< galeria>>>
Świeć naszej polskiej krainie,    
Uczcimy ciebie piosenką,                        
Która w całej Polsce słynie”
     Dnia 27 kwietnia 2018r. w Zespole Szkolno –Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rząśni odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięli w niej udział uczniowie klasy V pod opieką p. Marzeny Otockiej – Bednarek wraz z chórem szkolnym pod opieką p. Szymona Cebuli, którzy przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski.
   Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj .Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ( po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadniczą. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – Święta Narodowego. Akademię zakończyła Pani Dyrektor Krystyna Strzelczyk , która podsumowała to ważne dla historii Polski wydarzenie oraz podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości.

Kiermasz taniej książki w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rząśni

07.05.2018

    W bibliotece Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rząśni został zorganizowany kiermasz taniej książki. Sprzedaż odbywała się od 12 marca do 10 kwietnia 2018 roku. Oferta książkowa była bardzo różnorodna i interesująca. Nie brakowało nowości wydawniczych oraz interesujących czytadeł. Największym zainteresowaniem cieszyły się książeczki dla najmłodszych oraz różnego rodzaju łamigłówki.
   Za niewielką cenę udało się sprzedać niemal wszystkie książki. Kupowali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Akcja miała na celu m.in. zwrócenie uwagi na potrzebę czytania oraz zachęcanie dzieci do sięgania po książkę, jako źródła rozrywki.

Konkurs

26.04.2018

<<< galeria>>> 

   W bibliotece szkolnej ogłoszony został konkurs dla uczniów klas I i II pt. „Mój ulubiony bohater” . Zadaniem uczniów było przeczytanie lektury pt. „Plastusiowy Pamiętnik” i ulepienie głównego bohatera. Uczniowie przynosili do biblioteki bardzo pomysłowe prace. Komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu, przyznając następujące miejsca:

I miejsce – Maja Janus, Weronika Pędziwiatr
II miejsce – Laura Cieśla, Maria Ławniczek, Oskar Botór
III miejsce – Julia Sierszyńska, Piotr Pabich, Lena Dusza

Wyróżnienia:
Zuzanna Wolniaczyk
Amelia Brzezowska
Wiktoria Wasiel
Magdalena Socha
Kacper Sukiennik

Pasowanie na czytelnika

26.04.2018

 << galeria>>

  W bibliotece szkolnej 9 kwietnia 2018 roku odbyło się pasowanie na czytelnika. Uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniami Panią Ewą Herczyńską i Panią Janiną Pietrzyk obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IVa: Marysię Włodarczyk, Oliwię Jaworską, Zuzannę Niemiec, Nikolę Rozumek, Olgę Komór, Marię Kluskę, Miłosza Cieślę i Kacpra Kozła.
Podczas występu wcielili się oni w bohaterów znanych bajek, przygotowali zagadki oraz wierszyki. Występ uświetnił tematyczny wystrój biblioteki oraz śpiewane piosenki.
Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak należy zachowywać się w bibliotece, jak dbać o książki. Poznali także korzyści płynące z czytania.
Na pamiątkę tego uroczystego dnia Pani dyrektor Krystyna Strzelczyk wręczyła uczniom pamiątkowy dyplom pasowania oraz zakładkę do książki. Wierzymy, że przyjęci do grona czytelników uczniowie będą częstymi gości naszej biblioteki.