mapa strony   |
RSS

Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rząśni

Aktualności

Święto Konstytucji

13.05.2018

 „Witaj majowa jutrzenko,                                                                              <<< galeria>>>
Świeć naszej polskiej krainie,    
Uczcimy ciebie piosenką,                        
Która w całej Polsce słynie”
     Dnia 27 kwietnia 2018r. w Zespole Szkolno –Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rząśni odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięli w niej udział uczniowie klasy V pod opieką p. Marzeny Otockiej – Bednarek wraz z chórem szkolnym pod opieką p. Szymona Cebuli, którzy przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski.
   Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj .Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ( po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadniczą. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – Święta Narodowego. Akademię zakończyła Pani Dyrektor Krystyna Strzelczyk , która podsumowała to ważne dla historii Polski wydarzenie oraz podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości.

Kiermasz taniej książki w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rząśni

07.05.2018

    W bibliotece Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rząśni został zorganizowany kiermasz taniej książki. Sprzedaż odbywała się od 12 marca do 10 kwietnia 2018 roku. Oferta książkowa była bardzo różnorodna i interesująca. Nie brakowało nowości wydawniczych oraz interesujących czytadeł. Największym zainteresowaniem cieszyły się książeczki dla najmłodszych oraz różnego rodzaju łamigłówki.
   Za niewielką cenę udało się sprzedać niemal wszystkie książki. Kupowali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Akcja miała na celu m.in. zwrócenie uwagi na potrzebę czytania oraz zachęcanie dzieci do sięgania po książkę, jako źródła rozrywki.

Konkurs

26.04.2018

<<< galeria>>> 

   W bibliotece szkolnej ogłoszony został konkurs dla uczniów klas I i II pt. „Mój ulubiony bohater” . Zadaniem uczniów było przeczytanie lektury pt. „Plastusiowy Pamiętnik” i ulepienie głównego bohatera. Uczniowie przynosili do biblioteki bardzo pomysłowe prace. Komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu, przyznając następujące miejsca:

I miejsce – Maja Janus, Weronika Pędziwiatr
II miejsce – Laura Cieśla, Maria Ławniczek, Oskar Botór
III miejsce – Julia Sierszyńska, Piotr Pabich, Lena Dusza

Wyróżnienia:
Zuzanna Wolniaczyk
Amelia Brzezowska
Wiktoria Wasiel
Magdalena Socha
Kacper Sukiennik

Pasowanie na czytelnika

26.04.2018

 << galeria>>

  W bibliotece szkolnej 9 kwietnia 2018 roku odbyło się pasowanie na czytelnika. Uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniami Panią Ewą Herczyńską i Panią Janiną Pietrzyk obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IVa: Marysię Włodarczyk, Oliwię Jaworską, Zuzannę Niemiec, Nikolę Rozumek, Olgę Komór, Marię Kluskę, Miłosza Cieślę i Kacpra Kozła.
Podczas występu wcielili się oni w bohaterów znanych bajek, przygotowali zagadki oraz wierszyki. Występ uświetnił tematyczny wystrój biblioteki oraz śpiewane piosenki.
Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak należy zachowywać się w bibliotece, jak dbać o książki. Poznali także korzyści płynące z czytania.
Na pamiątkę tego uroczystego dnia Pani dyrektor Krystyna Strzelczyk wręczyła uczniom pamiątkowy dyplom pasowania oraz zakładkę do książki. Wierzymy, że przyjęci do grona czytelników uczniowie będą częstymi gości naszej biblioteki.

PATCHWORKOWA WIOSNA

24.04.2018

 <<< galeria>>>

    Uczniowie z klasy VI i VIIa, b w ostatnim dniu nauki przed świętami, tj. 21.03.2018r. tworzyli na języku polskim wiersze o wiośnie.
Do tworzenia wiersza potrzebne były materiały (kolorowe gazety, nożyczki, klej, kredki, blok rysunkowy). Uczniowie pracowali w grupach. Każdy zespół układał autorski utwór o wiośnie według ustalonych kryteriów (temat - wiosna, 2 zwrotki czterowersowe, wersy różnej długości, rymy, epitety, 1 pytanie retoryczne).
. Podczas tworzenia uczniowie uczyli się czytania ze zrozumieniem, redagowania własnego tekstu z gotowych elementów, stosowania środków stylistycznych, utrwalania pisowni wyrazów, współpracy w grupie.
Chociaż spełnienie wszystkich kryteriów w krótkim czasie okazało się nie lada wyzwaniem, to jednak uczniowie byli z siebie bardzo zadowoleni.
Jestem dumna z moich uczniów i miło zaskoczona efektem ich pracy.
A oto kilka wypowiedzi uczniów nt. wykonywanych prac:
" Uważam, że efekt końcowy był wart uwagi, stworzyliśmy piękną pracę, a przy tym zgrany zespół. Cieszę się, że mieliśmy możliwość wyrażenia własnego pomysłu".
" Podczas tworzenia tego projektu, uzmysłowiłem sobie, jak ciekawie można wykorzystać gazety. W czasie pracy towarzyszyło mi podenerwowanie, bo grupa musiała zdążyć na czas, a ponieważ była to praca plastyczna, to również dobrze się bawiłem".
"Przez czas tworzenia tej pracy, czułem się jak poeta".
" Praca wymagała pobudzenia własnej wyobraźni oraz kreatywności. Po tej lekcji wyciągnąłem wniosek, że wiersze można układać z wszystkiego, co nas otacza".
" Mogłam sprawdzić swoje siły w pisaniu krótkich, rymowanych wierszy i fajnie się przy tym bawiłam. Miałam okazję pracować w grupie i lepiej poznać swoich rówieśników. Myślę, że było to ciekawe doznanie".

Światowy Dzień Zdrowia

24.04.2018

  <<< galeria>>>

„Zdrowie dla wszystkich” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Pod tym hasłem obchodziliśmy ten dzień w naszej szkole 12 kwietnia. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowanie tego święta. Otwarcia uroczystości dokonała Dyrektor Zespołu Szkolno –Przedszkolnego pani Krystyna Strzelczyk. Podkreśliła iż „..Zdrowie należy do tych wartości które, w szczególny sposób wpływają na jakość życia człowieka”. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w przygotowanie uroczystości. Klasy IV recytowały wiersze dotyczące zdrowego stylu życia. Do kupowania zdrowych produktów, spożywania warzyw i owoców zachęcali uczniowie klas V w specjalnie opracowanych reklamach. Jak ważną rolę pełnią witaminy przekonywali widzów szóstoklasiści, natomiast klasy VII szczegółowo omówiły Piramidę Zdrowego Żywienia. Uroczystość została wzbogacona o występy chórku szkolnego oraz pokazy aerobiku w wykonaniu klas IV. Dzień ten uświetnił pokaz tańca hip hop –w wykonaniu grupy tanecznej z Bełchatowa oraz pokazu wschodnich sztuk walk –taekwondo pod kierunkiem pana Wrony. Hala sportowa udekorowana była plakatami promującymi zdrowy styl życia. Po uroczystym apelu uczniowie klas I –III udali się na spotkanie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej na szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Chłopcy z klas IV –VII wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez panią Justynę Gołębiowską –pedagogiem z Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej w Pajęcznie nt. „ Jak radzić sobie z emocjami”, natomiast dziewczęta klas IV –VII uczestniczyły w spotkaniu z Pielęgniarką Higieny Szkolnej –panią Jagodą Rudzką. Spotkanie dotyczyło racjonalnego żywienia oraz zaburzeń żywienia.
Dzień Zdrowia w naszej szkole przygotowali: Marlena Ryś –Walczyk, Ewa Płaszczyńska, Małgorzata Pęciak, Szymon Cebula oraz Anna Słomian.

Przedszkolaki na spotkaniu z pisarzem

20.04.2018

<<< galeria>>>    

   9 kwietnia dzieci 5,6 - letnie wybrały się do Gminnej Biblioteki Bublicznej na spotkanie z pisarzem. Był to Wiesław Drabik, autor wielu rymowanych książeczek dla dzieci. Pisarz zafascynował publiczność recytacją swoich wesołych utworów, rozśmieszał krótkimi rymowankami układanymi do imion dzieci, zadawał mnóstwo zagadek, a dobre odpowiedzi nagradzał naklejkami. Dzieci mieli możliwość wykazać się wyobraźnią układając zakończenie podanego przez autora początku zdania. Osoby z największą ilością naklejek otrzymały w nagrodę książkę z autografem autora. W trakcie spotkania panowała miła i pełna humoru atmosfera.

KONKURS WIELKANOCNY PRZEDSZKOLAKOW

20.04.2018

 << galeria>>

   W marcu w przedszkolu odbyły się konkursy wielkanocne dla przedszkolaków. Celem konkursów było uwrażliwienie dzieci na symbolikę wielkanocną oraz kształtowanie wrażliwości artystycznej. Grupy młodsze 3-4 latki miały za zadanie wykonać „Najpiękniejszą kartkę wielkanocną”, a grupy starsze 5-6 latki „Najpiękniejszą ozdobę wielkanocną”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wykonane prace były bardzo pomysłowe i niepowtarzalne. Wybór zwycięzców był bardzo trudny. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, długopisy i czekoladowe jajeczka, natomiast laureaci dodatkowo kredki.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Pożegnanie zimy

20.03.2018

<<< galeria >>> 

   21 marca przedszkolaki zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Tego dnia zajęcia rozpoczęły od przygotowania kukły Marzanny. Dzieci z nauczycielami wybrały się na pierwszy wiosenny spacer, oczywiście zabrały ze sobą Marzannę i barwnym korowodem przeszły w okolicach przedszkola. Finałem spaceru było pozostawienie kukły na placu szkolnym. Zebrane wokół "zimowej" panny dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie zostawiamy, bo wiosnę witamy” pożegnały zimę.

Zabawa choinkowa

01.03.2018

   Choć na dworze mróz i śnieg, 26 stycznia 2018 roku zabawa choinkowa w naszej szkole była jak zawsze udana. Podzieleni na dwie grupy, najpierw nasi najmłodsi (niektórzy fantastycznie poprzebierani), później starsi uczniowie naszej szkoły na kilka godzin zapomnieli o zimnie na zewnątrz - szkoda, że na tak krótko. Grono pedagogiczne i rodzice bawili się równie fajnie. W czasie zabawy została przygotowana przez Radę Rodziców loteria fantowa dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Loteria cieszyła się dużym powodzeniem. Losowane były drobne upominki, zabawki biżuteria itp. Dochód z loterii przeznaczny zostanie na potrzeby szkoły. Rada Rodziców przygotowała również wspólny poczęstunek dla dzieci, rodziców i nauczycieli. 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

19.02.2018

 << galeria >>   25. stycznia w przedszkolu świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka połączony z Balem Karnawałowym. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Przedszkolaki śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki. Dziadkowie byli zachwyceni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Dla swoich bliskich dzieci przygotowały drobne upominki w postaci laurek, kwiatków lub serduszek. Dopełnieniem uroczystości był poczęstunek - pyszne ciasta domowego wypieku. Po części artystycznej odbył się Bal Karnawałowy. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.

Świąteczne konkursy w przedszkolu

19.02.2018

   <<<< galeria>>>>

21 grudnia 2017r. odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów w przedszkolu. Pierwszy, pt.„Najpiękniejsza bombka bożonarodzeniowa” skierowany był dla dzieci 3,4 letnich . Drugi, pt. „Najpiękniejsza choinka bożonarodzeniowa” skierowany był dla dzieci 5,6 -letnich. Do 18 grudnia 2017 roku dzieci składały prace. Do konkursów we wszystkich kategoriach wiekowych zgłosiło się 63 osoby. Wybór był bardzo trudny. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, które uroczyście wręczyła Pani Dyrektor. Radość wśród dzieci była ogromna, wszystkim serdecznie gratulujemy.

SZKOLNE JASEŁKA

16.01.2018

<<< galeria>>> 

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów klas III oraz wychowawców Jasełka , które zostały wystawione dnia 21 grudnia 2017r. Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz scenografii przedstawili sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Był św. Józef , Maryja ,Trzej Królowie ,pasterze ,aniołowie i dzieci . Inscenizacja przeplatana była kolędami. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Pani Dyrektor podziękowała młodym wykonawcom i złożyła wszystkim świąteczne życzenia .

Górnik w przedszkolu

17.12.2017

<<< galeria>>> 

  4 grudnia do przedszkolaków przybył górnik w w galowym mundurze. To pracownik Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. W trakcie spotkania wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o powstaniu kopalni oraz skąd się wziął węgiel. Duże zainteresowanie budził też strój górnika, chętni mogli przymierzyć czako. Na zakończenie wszystkie dzieci zrobiły sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Przedszkolaki zostały również obdarowane przez górnika słodyczami.

Mikołaj odwiedził przedszkolaków

17.12.2017

 <<< galeria>>>

W dniu 07.12.2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się Mikołajki. Od samego rana dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przybycie miłego gościa. Mikołajki rozpoczęły się widowiskiem teatralno-muzycznym pt.„Przybysze z Planety Zangular” z licznymi efektami wizualnymi i muzyką. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy bohaterów. Jednak głównym i najbardziej wyczekiwanym przybyszem był św. Mikołaj, który przyszedł do dzieci zaraz po przedstawieniu. Gdy tylko się pojawił na twarzach wszystkich zawitał uśmiech. Mikołaj przygotował dla każdego piękne prezenty. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Kolejne odwiedziny dopiero za rok, jednak już nie możemy się ich doczekać.