mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Bezpieczny Internet

Szkolne obchody  Dnia Bezpiecznego Internetu 2020

W dniach 11-14 lutego 2020r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2020. W tym roku po raz pierwszy zgłosiliśmy inicjatywę na stronie  DBI. Różnego rodzaju działania  profilaktyczne szkoła podejmuje  cały rok,  jednak w  lutym są one zintensyfikowane kiedy  obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbył się 11 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”

Przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy  kilka akcji , mających na celu przypomnienie uczniom  tematyki  dotyczącej  bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

Podjęte działania:

W ramach tygodnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole we wszystkich klasach  I- VIII  w ramach zajęć informatyki  i godzin wychowawczych przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy. Podczas tych zajęć uczniowie mogli  przypomnieć sobie zasady bezpiecznego korzystania z sieci Internetowej , zasady netykiety, niebezpieczeństwa związane  z korzystaniem z usług internetowych i komputera  i wiele innych zagadnień związanych z korzystaniem z Internetu.

Wychowawcy wszystkich klas podczas zajęć edukacji komputerowej (klasy I-III) lub godzin wychowawczych przeprowadzili pogadanki o tematyce dotyczącej aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w Sieci. 

Uczniowie  wraz z wychowawcami przygotowali gazetki na korytarzach szkolnych do których wykorzystano materiały edukacyjne  ze strony min. www.saferinternet.pl, czy prace uczniów dotyczące bezpiecznego Internetu.

Ponadto zaprosiliśmy uczniów do wzięcia udziału w konkursie Informatyczno – Plastycznym na plakat lub prezentację multimedialną  pt.: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”, którego celem było zachęcanie wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online, podkreślenie istoty współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci, uświadomienie uczniom, że wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia,

Konkurs adresowany  był  do uczniów szkoły podstawowej klas I- VIII , odbył się w trzech kategoriach wiekowych:

•  kategoria I – uczniowie klas I -  III szkoły podstawowej;

•  kategoria II – uczniowie klas IV – V szkoły podstawowej;

• kategoria III – uczniowie klas VI - VIII szkoły podstawowej.

 Oto wyniki:

 Klasy I-III

I miejsce – Anna Telenga kl. III a

II miejsce – Igor Pawełoszek kl. Ia

III miejsce – Amelia Wolnowska kl. II b

Klasy IV-VI

I miejsce – Maria Włodarczyk kl. VI a

II miejsce – Paulo Krupop kl. Va

III miejsce – Nikola Niedbalska kl. Vb

Klasy VII- VIII

I miejsce –  Marta Parcheniak kl. VII b

II miejsce – Błażej Suszek kl. VII b

III miejsce- Kinga Szcześniak kl. VII b

 Wyróżnienie -Maja Bożek kl IV

W dniu 19.02.2020 roku w ramach szerokiej działalności profilaktycznej szkoły mającej na celu zapobieganie sytuacji zagrażających prawidłowemu rozwojowi uczniów oraz eliminowanie zagrożeń odbyło się spotkanie z  funkcjonariuszami  Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie. Wizyta policjantów miała na celu zapoznanie dzieci z zasadami prawidłowego korzystania z Internetu. Policjanci z pajęczańskiej komendy zajmujący się profilaktyką społeczną, odwiedzili uczniów klas IV- VIII . W trakcie pogadanki funkcjonariusze przybliżyli uczniom między innymi, co wolno publikować w sieci. Mundurowy opowiedział, co to jest kradzież własności intelektualnej, jakich zdjęć, filmów czy też danych nie wolno zamieszczać na portalach społecznościowych. Uczniowie z zaciekawianiem słuchali policjanta i zadawali pytania. Panowie policjanci chętnie udzielali cennych porad i wskazówek, jak nie wpaść w pułapki zastawione w Internecie.

                                                                                                               >>> galeria zdjęć <<<

8 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu

1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom

Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła

Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w twojej poczcie, koncie w Naszej Klasie czy Gronie. I, na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich twoich znajomych. Jako ty.

                                             3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
Warto zabezpieczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich szemranych celów.

4. Update!

To że masz program antywirusowy czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji update'owania tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami. A nowe wirusy pojawiają się codziennie.

5. Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci

W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.

6. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą

Fajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w internecie osoba będzie tą samą osobą w "realu"? Żadną. Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców o radę.

7. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz

Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czasie czy GG, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.

8. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci

Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie - nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości - w końcu znudzi im się wysyłanie tych głupot i poszukają innej ofiary.

Źródło www.komputerswiat.pl


Historyjki

Bezkresny las opowiada o dziewięcioletnim Mikołaju, który uczy się korzystania z komputera i poczty elektronicznej. Historyjka uczy, czym jest Internet oraz co można w nim robić. Jednocześnie dzieci uczą się, że w Internecie są także złe rzeczy, przed którymi należy się bronić.

Nowi przyjaciele Ani to dalszy ciąg opowieści rozpoczętej w „Bezkresnym lesie”, a jej główną bohaterką jest kuzynka Mikołaja – Ania. Głównym tematem opowieści jest publiczny charakter Internetu, dobre maniery w sieci oraz publikowanie obrazów i prawa autorskie.

Quizy

Sprawdź swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa informacji, odpowiadając na poniższe pytania.

Dostępne są dwie kategorie:
pytania przeznaczone dla uczniów w wieku 7–10 lat lub
pytania przeznaczone dla uczniów w wieku 11–14 lat.

Źródło pdp.edu.pl

       Zapraszamy do działu "Multimedia", w którym publikujemy sieciakowe teledyski, spoty reklamowe, kreskówki. Materiały te są częścią akcji dt. bezpiecznego korzystania z internetu przez najmłodszych organizowanych przez Fundacje Dzieci Niczyje.

Teledysk "Hasło"

Teledysk "Sieciaki"

Kreskówka "Sieciaki

Kreskówka "Sieciaki" cz. II

Kreskówka "Sieciaki" cz. III

"Stop cyberprzemocy" film zrealizowany w ramach akcji FDN pod tym samym hasłem.

Spot kampanii "Baw się w Sieci - BEZPIECZNIE". Realizowana w Polsce przez Fundację Dzieci Niczyje i NASK kampania jest częścią ogólnoeuropejskiej kampanii medialnej "Keep if fun. Keep Control".

Spot TV z kampanii społecznej "Dziecko w sieci". W roli głownej Ania, lat 12 i Wojtek lat..... Fundacja Dzieci Niczyje

Drogi uczniu!

Zaniepokoiło Cię coś podczas korzystania z Internetu?

Ktoś wypytuje Cię o imię, nazwisko, wiek, adres?

Prosi o zdjęcie? Namawia na spotkanie?

Podałeś komuś poznanemu przez Internet swój adres domowy i boisz się, co będzie dalej?

Dostajesz obraźliwe, wulgarne wiadomości?

Ktoś wypisuje kłamstwa na Twój temat?

Przypadkiem otworzyła Ci się „dziwna” strona internetowa?

Nie wiesz, co zrobić?

Znasz kogoś, komu trzeba pomóc w podobnych sytuacjach?

Porozmawiaj o tym ze swoimi rodzicami, nauczycielem lub pedagogiem szkolnym!

Możesz również

skontaktować się z helpline.org.pl

telefonicznie: 0 800 100 100

wysyłając e- maila: helpline@helpline.org.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


* Fundacja Kidprotect.pl - http://www.kidprotect.pl
* Program Bezpieczny Internet - http://www.bezpiecznyinternet.org
* Program Stop Pedofilom - http://www.stoppedofilom.pl
* Zgłaszanie incydentów - http://hotline.stoppedofilom.pl
* Centrum Edukacyjne Fundacji Kidprotect.pl - http://www.cefk.pl
* Kampania Bezpieczne Media - http://www.bezpiecznemedia.tp.pl
* F-Secure: http://www.f-secure.pl
* Akademia Bezpieczeństwa Microsoft - http://www.microsoft.com/poland/security/abm/
* Microsoft - Bezpieczeństwo w domu - http://www.microsoft.com/poland/protect/
* Centrum Bezpieczeństwa Microsoft - http://www.microsoft.com/poland/security/
* Program 3-2-1-Internet - http://www.321internet.pl
* Program Dziecko w sieci - http://www.dzieckowsieci.pl
* Program Sieciaki - http://www.sieciaki.pl
* Helpline - http://www.helpline.org.pl
* Program unijny Safer Internet - http://www.saferinternet.pl
* Dyżurnet - http://www.dyzurnet.pl
* Certyfikat Urzędu Komunikacji Elektronicznej - http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead21&news_cat_id=335&news_id=3697&layout=1&page=text
* Interkl@sa - http://www.interklasa.pl
* Nasza-Klasa o Bezpieczeństwie - http://nasza-klasa.pl/bezpieczenstwo
* Bezpieczeństwo na Allegro - http://www.allegro.pl/country_pages/1/0/sc/
* System klasyfikacji gier PEGI: http://www.pegi.info