mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Aktualności

W tym menu znajdą Państwo najświeższe wiadomości z naszej Szkoły.

Wersja do druku Generuj PDF
Pokaż aktualności z roku:

Sukces drugoklasistów

11.11.2019

    We wtorek 29 października 2019r. odbyły się eliminacje powiatowe XIV edycji konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie ,,Policyjna Akademia Bezpieczeństwa” dla klas II szkół podstawowych.

    Do tegorocznych eliminacji powiatowych zgłosiło się 13 dwuosobowych drużyn. Naszą szkołę reprezentowali Bartosz Kolanek i Wiktoria Kozieł z klasy IIa.

     W pierwszej kolejności uczniowie pisali test o bezpieczeństwie, a następnie każdy z uczestników indywidualnie miał za zadanie pokonać wcześniej przygotowany tor przeszkód w jak najkrótszym czasie.
     Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu i wsparciu kibiców z klasy IIa nasi uczniowie zajęli III miejsce. Bartosz i Wiktoria otrzymali dyplom oraz nagrody rzeczowe. Po zakończonym konkursie uczestnicy oraz kibice w dobrych humorach wrócili do szkoły. 
Uczniów przygotowały p.Anna Słomian, p.Magdalena Waga 

Sukcesy sportowe wojewódzkie Amelki i Kingi

08.11.2019

    W dniu 28.09.2012r. Amelia Pawelus oraz Kinga Cimcioch reprezentowały powiat pajęczański na Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Uniejowie. Na starcie zawodów stanęło po 5 pięciu najlepszych zawodników z każdego z 24 powiatów województwa łódzkiego. W każdym biegu brało udział około 120 zawodników. Amelia Pawelus uplasowała się na miejscu V, natomiast Kinga Cimcioch zajęła miejsce 31. Gratulujemy dziewczętom osiągniętych wyników i życzymy wytrwałości w dalszych treningach.

Sukcesy sportowe powiatowe Amelki i Kingi

08.11.2019

    W dniu 26 września 2019r. Amelia Pawelus (klasa VIII) oraz Kinga Cimcioch (klasa VI a) reprezentowały naszą szkołę na Inauguracji Szkolnego Roku Sportowego Powiatu Pajęczańskiego –w Indywidualnych Biegach Przełajowych, zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Pajęcznie i Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Pajęcznie. 

Amelia Pawlus –zajęła I miejsce w ramach  Igrzysk Młodzieży Szkolnej (klasy VII - VIII Szkół Podstawowych)  
Kinga Cimcioch –II miejsce - w ramach Igrzysk Dzieci (klasy IV-VI Szkół Podstawowych)
 Dziewczęta będą reprezentowały naszą szkołę na Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Uniejowie. 

Droga do niepodległości …

08.11.2019

   <<<< galeria>>>>

 W dniu niezwykle uroczystym , bliskim sercu każdego Polaka, w przededniu 11 listopada, upamiętniającym  101 rocznicę odzyskania  niepodległości przez  naszą Ojczyznę, po 123 latach niewoli, uczniowie  klasy VII  b wraz z chórem  zaprosili społeczność szkolną Zespołu Szkolno- Przedszkolnego  na wspólną wędrówkę po kartach historii.

Celem uroczystości  było  uczczenie narodowego święta, rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przeszłością, zachodzącymi w niej  procesami i wydarzeniami, ugruntowanie  poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój  tożsamości regionalnej oraz pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu. Uświadomienie znaczenia takich wartości , jak : wolność , niepodległość i suwerenność. 
  Podczas uroczystość  o  godzinie 11.11 , uczniowie i nauczyciele   włączyli się w ogólnopolską akcję   „ Szkoła do Hymnu „  poprzez  odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego  8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

Ślubowanie klas I

08.11.2019

 <<<< galeria>>>>

    Tuż przed świętem Wszystkich Świętych we wtorek 29 października 2019r. uczniowie klasy Ia i Ib  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rząśni zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej.

Ślubowanie to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego akademia miała charakter podniosły.
      Na uroczystość przybyli rodzice pierwszoklasistów, uczniowie klas II i III wraz                                   z wychowawcami oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk oraz kierownik Gminnego Zespołu Oświaty Iwona Szcześniak.
Dyrektor szkoły p. Krystyna Strzelczyk powitała serdecznie wszystkich zgromadzonych ,           a szczególnie ciepłe słowa otuchy skierowała do bohaterów uroczystości – uczniów klas pierwszych.
       Zanim dotychczasowe maluchy stały się uczniami, musiały przejść prawdziwy sprawdzian wiedzy i umiejętności , przygotowany przez koleżanki z klas starszych. Pierwszoklasiści popisali się znajomością zasad obowiązujących w szkole, udowodnili też, że doskonale znają przepisy ruchu drogowego. Wszyscy byli solidnie przygotowani do występu; śpiewali i wygłaszali swoje kwestie z odpowiednią dykcją, zaangażowaniem i rezolutnością. Rodzice dumni ze swoich pociech nagradzali dzieci gromkimi brawami.
Po egzaminie uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, w którym ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu p. Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia oraz wręczyła każdemu pamiątkowy dyplom.
     Gdy część oficjalna dobiegła końca, przemówił p. Wójt Tomasz Stolarczyk i pogratulował nowo przyjętym uczniom naszej szkoły oraz życzył sukcesów, pilności i wytrwałości na nowej drodze obowiązków szkolnych. Pierwszoklasiści otrzymali z jego rąk praktyczne prezenty, które mogli wykorzystać od razu następnego dnia. Również upominki wręczone przez kolegów i koleżanki z klas II i III wywołały uśmiech na twarzach ich młodszych kolegów. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów z klas pierwszych.
   Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, aby każdy dzień spędzony w szkole był wspaniałą przygodą z nauką, by chętnie przebywali w murach naszej placówki, nawiązując wiele nowych i pięknych przyjaźni.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

17.10.2019

   <<< galeria>>>

   W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Walki z Cukrzycą, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pajęcznie we współpracy z Wójtem Gminy Rząśnia Tomaszem Stolarczykiem, Panią Dyrektor Krystyną Strzelczyk wraz z Gronem Pedagogicznym i uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rząśni, oraz panią dietetyk Natalią Kostrzewą, zorganizowała akcję dotyczącą profilaktyki cukrzycy. Ponieważ jest to choroba dotycząca coraz większej liczby społeczeństwa, a działania profilaktyczne należy rozpocząć jak najwcześniej, w akcję zaangażowali się zarówno uczniowie, jak i przedszkolaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rząśni.

  W trakcie spotkań z uczniami pani dietetyk Natalia Kostrzewa oraz pracownicy PSSE Pajęczno prowadzili pogadanki na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą cukrzyca. Uczniowie wykonywali kotyliony w kolorze niebieskim, a starsi uczniowie mieli okazję swoje skojarzenia związane z profilaktyką cukrzycy umieścić na samodzielnie zaprojektowanych przypinkach. 
Podsumowaniem działań był przemarsz ulicami Rząśni, a cała akcja miała na celu propagowanie wiedzy na temat tej podstępnej choroby.

Wstańcie, chodźmy!

17.10.2019

 <<< galeria>>>

    “Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 13 października w całej Polsce. Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominane było nauczanie św. Jana Pawła II. We wszystkich kościołach jak również i w naszej szkole 11 października odbyła się akademia poświęcona naszemu patronowi. Uczniowie klasy VIIB przypomnieli nam ciekawostki z życia papieża, przeprowadzając z nim wywiad. W rolę prezentera wcielił się Krzysztof Cimcioch,  a w rolę papieża Michał Wilk.  XIX Dzień Papieski jest wspomnieniem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 r., której rocznica przypada w tym roku. Papież Polak apelował wtedy do rodaków, by byli mocni w swojej wierze oraz, że nie da się zrozumieć człowieka i polskiej historii bez Chrystusa.

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

17.10.2019

   <<< galeria>>>

    Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest doskonałą okazją do wyrażenia podziękowań za twórczy wysiłek nauczycieli i pracowników szkoły uczestniczących w dziele kształtowania szlachetnych serc i światłych umysłów swoich wychowanków.

       14  października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły ubrani na galowo, aby w ten sposób zaakcentować wyjątkowość święta, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice. Uczniowie klasy VIII i V a przygotowali program artystyczny, natomiast całość przedstawienia znakomitymi piosenkami uświetnił chór szkolny. Przedstawienie polegało na zaprezentowaniu różnorodnych  zdarzeń szkolnych w sposób humorystyczny. Na koniec części artystycznej w dowód wdzięczności uczniowie wręczyli pani dyrektor, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty.

Fotorelacja z wystawy prac Izabeli Binieckiej i Artura Bartylaka

17.10.2019

     Uczniowie naszej szkoły  mieli możliwość , dzięki współpracy z   Gminną Biblioteką Publiczną w Rząśni  obejrzeć wystawę prac Izabeli Binieckiej i  Artura Bartylaka pt. „Jak powstaje ilustracja”. 

     <<< galeria>>>

Koncert profilaktyczny- Sławomir Pyrko

17.10.2019

        4 października  uczniowie klas VI- VIII Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rząśni  mieli okazję wysłuchać koncertu profilaktycznego o tematyce  antynikotynowej i antydopalaczowej w wykonaniu Sławomira Pyrko 

     Jak informuje na swojej stronie sam Sławomir: „Jakoś tak w moim życiu złożyło się, że nie użyłem żadnego środka mającego charakter narkotyku. Byłem i owszem nieraz kuszony (nie ważne przez kogo), byłem obserwatorem wielu tragedii i przykrych zdarzeń mających miejsce po przekroczeniu pewnych ludzkich norm. Wiecie co mam na myśli … alkoholowe libacje, dragi, trawa. No ma się te pięćdziesiąt lat i w niejednym miejscu się było, nie jednego człowieka o słabym charakterze znało. Widziałem GWIAZDY siadające za kierownicę po wódce czy trawce, widziałem ludzi zgubionych przez własną słabość hmm. Może narażę się co poniektórym wybitnym osobowościom jeżeli chodzi o profilaktykę, ale z moich obserwacji wynika, że największe zagrożenie uzależnieniem nie nadchodzi ze strony alkoholu, prochów czy dopalaczy. To my ludzie jesteśmy dla siebie największym zagrożeniem !!! Nasza słabość to furtka dla głupoty, to brama dla demonów, które nas opanują, może na zawsze. A przecież możemy budować inny świat. Oparty na zaufaniu, miłości, wierze i wszystkim tym co pozytywne. To najważniejsze w profilaktyce – zaszczepiać wiarę we własne siły i wskazywać więzi zbudowane na prawdziwych uczuciach jako skuteczną broń w walce z tymi, którzy nam pod postacią środków odurzających chcą zamazać obraz pięknego świata. Kiedyś powiedziałem w jednym z wywiadów, że najpiękniejszą muzyką jest szum morza, śpiew ptaków i naturalne odgłosy świata … Nie ma co ukrywać jestem nastawiony ANTY na rockowe KONCERTY jako formę profilaktyki. Dlaczego? Choćby dla faktu, że mamy już ponad 40% młodzieży niedosłyszącej. Ładowanie hałasu do głów i uszu to działanie typowo destrukcyjne. Stąd w moich programach refleksyjne ballady i bluesowe fraszki przeplatane opowieściami z życia. Nie każdemu pasuje taka wizja profilaktyki – trudno. JA MAM ZAMIAR ROBIĆ SWOJE JAK NAJSKUTECZNIEJ. Nie mam zamiaru straszyć czy moralizować. Mogę tylko prosić …nie wiem?? Może błagać młodzież – BĄDŹCIE ROZSĄDNI, NIE KOZAKUJCIE, NIE ZACZEPIAJCIE TEGO SZAJSU JAKIM SĄ NARKOTYKI. NA ALKOHOL MACIE JESZCZE CZAS, KAŻDY DZIEŃ W ODURZENIU TO DZIEŃ ZABRANY Z ŻYCIA … Za dużo widziałem młodych ludzi skrzywdzonych i zmanipulowanych przez handlarzy śmierci. Za dużo mi już opowiedzieli pensjonariusze poprawczaków i młodzi więźniowie. Oni … hmm cóż po prostu byli w nieodpowiednim czasie, miejscu i towarzystwie najczęściej. Prawdopodobnie gdyby otrzymali na czas właściwą informację i ją odpowiednio wykorzystali, nie trafiliby za kraty. 
Koncert finansowany  był  ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau

17.10.2019

            2  października   br.  uczniowie klas  VII i VIII  zwiedzili  niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny  zagłady  Auschwitz – Birkenau.  Zwiedzanie rozpoczęło się  od przejścia przez bramę z napisem: ” Arbait macht frei”, co  oznacza: „Praca czyni wolnym”. Więźniowie przechodzili przez tę bramę, nie wiedząc, jak okrutny los ich czeka. Następnie  grupa  zwiedzających przeszła   do bloku 6., gdzie na ścianach wąskiego korytarza powieszono zdjęcia więźniów. Przedstawiały one ludzi, którzy zginęli w obozie. Każda fotografia była podpisana, podano  zawody, daty urodzenia - przybycia do obozu - i śmierci. Śmierć w Auschwitz przychodziła szybko. Smutne twarze i błagające spojrzenia tych ludzi  spoglądały na zwiedzających. Pan przewodnik pokazał  także celę św. Maksymiliana Marii Kolbe – który zmarł śmiercią męczeńską, oddając życie za współwięźnia. Święty Maksymilian dał świadectwo, że można być człowiekiem nawet w tak nieludzkim miejscu. Miejsce, które mnie najbardziej poruszyło uczniów  to komora gazowa i krematorium.  Ponad to uczniowie podczas  zwiedzania z przewodnikami dowiedzieli się jaka była historia  powstania obozu, jak wyglądało życie więźniów oraz ilu ludzi   zginęło w wyniku celowej eksterminacji okupanta niemieckiego. Uczniowie mieli okazję  zobaczyć stałe ekspozycje, gdzie m.in. znajdowały się  przedmioty codziennego użytku, które więźniowie musieli  oddać zaraz po przybyciu bydlęcymi wagonami z odległych miejsc nie tylko z  Polski , ale i z całej Europy .

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

09.10.2019

 << galeria>>

  W piątek, 6 września 2019 r. uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w 8 Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rząśni. Tegoroczna akcja głośnego publicznego czytania odbyła się w pięknej scenerii, w  Parku 600- lecia w Rząśni. Oficjalne otwarcie rozpoczęła p. dyr. biblioteki - Joanna Konieczko, która podkreśliła, że głównym celem tego przedsięwzięcia jest rozbudzenie zainteresowania nowelami z epoki romantyzmu, pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Z naszą szkoły, podczas czytania noweli E. Orzeszkowej pt. "Dobra pani" zaprezentowali się uczniowie z klasy VIIa- Maciej Żarowski, Dominik Łakomy , VIIb - Klaudia Pluta, Krzysztof Cimcioch,  VIII - Kinga Strugacz i Kacper Kula. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Marzena Bednarek- Otocka, p. Małgorzata Pęciak, p. Beata Kałużna. W spotkaniu wzięli również bibliotekarze z Rząśni, Kodrania i Białej, a także przedstawiciel Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów "Pogodna Jesień". Było to ciekawe i uwrażliwiające na literaturę polską przeżycie i doświadczenie.

Natomiast w naszej szkolnej bibliotece przez kolejne dni , tj. 9, 10, 11, 12 września 2019 r. wszyscy uczniowie kl. VIa, VIIa,VII b i VIII wraz z p. Renatą Szczecińską i p. Małgorzatą Pęciak czytali na głos następujące nowele: " Dobra pani" E. Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" B. Prusa, "Sachem" Henryka Sienkiewicza. Podczas publicznej interpretacji tekstów uczniowie mogli poczuć niepowtarzalną atmosferę wspólnego czytania. Były to niezapomniane chwile, które wpisały się w historię naszej szkoły. Taka inicjatywa ma ogromne znaczenie w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.